polski Italian English
+48 66 22 66 791
kontakt@wideta.pl

O nas / Bieszczady-Smerek

Bieszczady
Magiczne i tajemnicze, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, takie „swoje” Bieszczady. Jedni będą chodzić po górach na wyścigi, drudzy podziwiając przyrodę i różne atrakcje. Inni będą śpiewać przy ognisku z nowo poznanymi ludźmi, próbując miejscowych wyrobów, a jeszcze inni będą wypoczywać w ciszy i kurować zdrowie świeżym powietrzem.
Rozległe widoki na Połoniny czy szum wiatru sprawią, że człowiek poczuje się wolny. Piękno przyrody i barw każdej pory roku zadziałają na zmysły, a różne historie dotyczące każdego bieszczadzkiego zakątka sprawią, że będziecie chcieli tu wrócić.
 
Bieszczady jako miejsce wciąż mało zaludnione jest najdzikszym regionem w Polsce. Można natknąć się tu na lisy, sarny, jelenie, drapieżne ptaki, groźne żmije, salamandry, a także na wilki i niedźwiedzie. 
 


Będąc w Bieszczadach koniecznie musicie zobaczyć wiele atrakcji, jak i zwiedzić dużo ciekawych miejsc, większość wypisaliśmy na liście poniżej:
 

Oprócz aktualnych atrakcji warto zainteresować się historią bieszczadzkich gór. Pierwsze ślady obecności człowieka pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem, były to ślady pobytu koczowniczego pasterzy. Później, około tysiąc lat przed Chrystusem, pojawiają się tu ślady rolnicze ludu kultury łużyckiej. Na początku naszej ery odkryto dowody na zamieszkiwanie tych rejonów przez Celtów. Dowodzi to istnienia szlaków handlowych przechodzących przez Karpaty. Ludy germańskie, a także słowiańskie pojawiły się na terenie Bieszczad. W wieku X pojawiało się coraz więcej osad rolniczych. Ziemie te przejęte zostały przez książąt ruskich. W połowie XIV rejony te zostały przejęte przez Kazimierza Wielkiego. W ciągu kolejnych dwóch stuleci nastąpił rozwój gospodarczy, powstała większość bieszczadzkich miejscowości. W 1657 r. miał miejsce przemarsz sprzymierzonych ze Szwedami wojsk siedmiogrodzkich Rakoczego, które dokonały spustoszenia wsi w dolinie Osławy. Życie zamieszkujących te tereny zakłócali także tołhaje – ludzie wyjęci spod prawa, którzy napadali na dwory, kupców i wsie, które niszczyli, mordowali i uprowadzali ludność. Wędrówki powodowały tworzenie się grup etnicznych, jak Bojkowie i Łemkowie. Zamieszkiwali tu też ludzie pochodzenia rusińskiego i włoskiego. I i II wojna przyniosły jednak ogromne spustoszenia. Przez zorganizowaną „Akcję Wisła” mającą na celu wysiedlenie ludności ukraińskiej spalono wieś, niszcząc przy tym wielowiekowy dobytek kulturowy.

Smerek

Smerek to wieś granicząca ze Strzebowiskami oraz z Wetliną. Położona jest przy ujściu potoku Smerek (dawniej Smrek) do Wetliny (dopływ Solinki). 
Pochodzenie teraźniejszej nazwy miejscowości również ma ciekawą historię. 
 
Nazwa wsi pochodzi od słowackiej nazwy świerka - SMREK. Założona została nad potokiem Niedźwiedź – dopływem Wetlinki. W 1580 roku przeszła z rąk Kmitów do rodziny Herburtów, a następnie zmieniała właścicieli. W 1785 roku liczyła 410 mieszkańców. Po 1908 roku majątek ziemski został wykupiony przez wiedeńską firmę handlu drzewnego i do jej przysiółka Beskid, położonego wyżej doprowadzono kolej wąskotorową. W 1932 przedstawiciele rodziny Borek-Prek ze Lwowa (zapisywanej także Borck Prek), Lucja, Klementyna i Ksawery ze Lwowa, objęli wieś we własność; od 1938 do 1938 właścicielem był Lucjan Borek-Prek, zamieszkujący w pobliskiej Kalnicy. Wieś leżała w pasie przenikania się wpływów łemkowskich i bojkowskich. W pierwszej połowie XIX wieku i ponownie od lat 30. XX wieku we wsi działała szkoła. W 1921 roku wieś liczyła 107 domów i 674 mieszkańców. Dwór leżał na prawym brzegu potoku Niedźwiedź. Z przemysłu, istniały dwa młyny wodne i tartak parowy w przysiółku Beskid, powstały ok. 1908-1909.
 
ADRES
Ośrodek Wideta
Smerek 91
38-607 Wetlina
KONTAKT
kontakt@wideta.pl
+48 662 266 791
JAK DOJECHAĆ
© WIDETA.PL   Oprogramowanie sklepu internetowego web-market.pl
Strona wykorzystuje pliki cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia w Twojej przeglądarce.